48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

en

A A A

A- A A+

ryzykoAutor: Praca zbiorowa

Oddajemy w Państwa ręce publikacje pt. Agroleśnictwo – innowacyjne rozwiązania w rolnictwie. Publikacja powstała w ramach umowy na realizacje operacji Realizacja operacji własnych w ramach Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie.

Agroleśnictwo to prawdopodobnie najstarsza forma rolnictwa. Przez stulecia drzewa były częścią krajobrazu rolniczego porastając granice działek, stanowiąc barierę wietrzną i dostarczając opału oraz pożywienia. Agroleśnictwo łączy funkcje ekosystemowe jakie pełnią lasy integrując drzewa i krzewy z uprawą i hodowlą zwierząt, produkcja rolnicza roślinna i zwierzęca odbywa się na gruntach rolnych w systemie naśladującym pietra lasu. Agroleśnictwo umożliwia pełne wykorzystanie przez rolnictwo usług ekosystemowych jakie dostarczają zadrzewienia, zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych oraz dywersyfikację produkcji i tworzenie nowych rynków zbytu. Takie połączenie rolnictwa, leśnictwa, ogrodnictwa i produkcji zwierzęcej ma ogromne zalety zarówno w kontekście ekologii, urozmaicenia krajobrazu jak i ochrony różnorodności biologicznej.

Publikacje jest jednym z elementów projektu, którego celem jest przekazanie wiedzy i informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich w zakresie agroleśnictwa oraz upowszechnianie dobrych praktyk. Przedstawione informacje przyczynią się do podniesienia świadomości potrzeby realizacji wspólnych upraw trwałych i rolnych na jednym terenie, mających na celu zatrzymanie wody w glebie oraz wykorzystanie zjawiska allelopatii. Operacja wpisuje się z zobowiązania Polski wobec UE oraz będzie miała wpływ na zahamowanie zmian klimatycznych. Operacja ma również za zadanie ułatwienie kontaktów i wymiany doświadczeń między nauką a praktyką.

Serdecznie zapraszamy do lektury - pobierz... pdf 144 MB

 

Kontakt z wydawcą: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu,
61-659 Poznań, ul. Winogrady 63,
tel. 61 823 20 81, fax 61 820 19 71,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
 

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl