48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

en

A A A

A- A A+

2019 UPRAWA ROSLIN BOBOWATYCH GRUBONASIENNYCH miniAutor: Zygmunt Bilski, Iwona Kajdan-Zysnarska
Uprawa roślin bobowatych ma duże znaczenie gospodarcze. Rośliny te wiążą wolny azot z powietrza (obniża się koszty nawożenia azotowego). Pozostawiają bardzo dobre stanowisko dla rośliny następczej np. zbóż, rzepaku, kukurydzy czy warzyw. Wpływają na strukturę gleby i jej stosunki wodne. Wykazują działanie fitosanitarne, wpływając na ograniczenie chorób i szkodników w uprawach roślin zbożowych.
W niniejszym opracowaniu przedstawiono ogólne zasady uprawy roślin bobowatych grubonasiennych z uwzględnieniem wymagań glebowych, stanowiska w płodozmianie, przygotowania gleby, nawożenia, doboru odmian, siewu oraz ochrony roślin przed zachwaszczeniem, chorobami i szkodnikami, a także przygotowanie do zbioru i zbiór. W ochronie herbicydowej, fungicydowej i insektycydowej przedstawiono aktualne substancje czynne oraz preparaty je zwalczające. Wśród roślin bobowatych grubonasiennych największe znaczenie gospodarcze mają: łubiny – wąskolistny , żółty i biały, groch siewny i pastewny, bobik , wyka siewna i kosmata. W ostatnich latach coraz większe znaczenie ma uprawa soi. Z tą rośliną w Polsce wiąże się duże nadzieje ze względu na produkcję pełnowartościowego białka niezbędnego w żywieniu zwierząt. W publikacji tej roślinie poświęcono też wiele uwagi.

Pobierz...

Kontakt z wydawcą: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu,
61-659 Poznań, ul. Winogrady 63,
tel. 61 823 20 81, fax 61 820 19 71,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl