Projekty międzynarodowe
- CDR O/Kraków
- Odsłony: 431
YOU_WEEn!: Young Women green Entrepreneurs
Okres realizacji projektu: luty 2021 - styczeń 2023
Źródło finansowania projektu: Erasmus +, Współpraca na Rzecz Innowacji i Wymiany Dobrych Praktyk (KA2): Partnerstwa strategiczne (KA205)
Partnerzy projektu: 7 partnerów z 6 krajów UE z Hiszpanii, Grecji, Litwy, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii oraz z Włoch.
Cele projektu:
YOU_WEEn! to skrót od „Young Women green Entrepreneurs”, projektu Erasmus KA2 rozpoczętego w 2021 roku.
Celem projektu jest zapewnienie młodym kobietom mieszkającym na obszarach wiejskich skutecznych narzędzi do podjęcia działań, dzięki specjalnemu szkoleniu z przedsiębiorczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Myślą przewodnią projektu jest wspieranie szans kobiet na zatrudnienie, rozwój społeczno-edukacyjny i osobisty. Poprzez promocję ekologicznego myślenia, podnoszenie świadomości zrównoważonego rozwoju, promowanie rozwoju na obszarach wiejskich i/lub odizolowanych, wymianę dobrych praktyk, dostarczanie ekspertyz i wiedzy kobietom z obszarów wiejskich, projekt w znacznym stopniu będzie promował edukację i działania w zakresie przedsiębiorczości wśród młodych kobiet.
- CDR Brwinów
- Odsłony: 1247
Efektywne gospodarowanie nawozem i substancjami odżywczymi w rolnictwie
jest korzystne dla środowiska i dla rolnika, a tym samym jest jedynym sposobem
na zapewnienie zrównoważonej produkcji żywności w przyszłości.
SuMaNu (Zrównoważone zarządzanie nawozami i składnikami odżywczymi w celu zmniejszenia utraty składników odżywczych w regionie Morza Bałtyckiego) to projekt, którego celem jest analiza i synteza podejść do zrównoważonego zarządzania nawozami zwierzęcymi i substancjami odżywczymi promowanymi w czterech międzynarodowych projektach. Są to projekty: Baltic Slurry Acidification, Manure Standards, GreenAgri oraz BONUS PROMISE. W kierunku regionalnego i bardziej holistycznego spojrzenia synteza rozwiązań projektu SuMaNu zostanie wykorzystana do sformułowania zaleceń dotyczących ekologicznie i ekonomicznie zrównoważonego zarządzania składnikami nawozowymi. SuMaNu będzie kierować te informacje na szczeblu krajowym i międzynarodowym, zwłaszcza do decydentów. Komunikacja skierowana zostanie także do innych zainteresowanych stron, w szczególności do rolników za pośrednictwem związków zawodowych rolników i służb doradczych. Partnerzy SuMaNu pochodzą z różnych krajów Morza Bałtyckiego, Finlandii, Estonii, Łotwy, Niemiec, Polski (CDR Brwinów O/Radom), Danii i Szwecji. Jednym z partnerów jest międzyrządowa organizacja HELCOM - Baltic Marine Environment Protection Commission. SuMaNu jest finansowany z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.
Czas trwania projektu od października 2018 do marca 2021 r.
Przetwarzanie odchodów zwierzęcych jako droga do lepszego recyklingu składników odżywczych - Raport platformy SuMaNu - pdf 2.64 MB
ULOTKI - Zrównoważone zarządzanie nawozem zwierzęcym i substancjami odżywczymi w celu ograniczenia utraty składników odżywczych w regionie Morza Bałtyckiego
- Zalecenie nr 1 - Opracowanie wspólnej polityki nawożenia fosforem w regionie Morza Bałtyckiego
- Zalecenie nr 2 - Planowanie nawożenia i bilansowanie składników odżywczych
- Zalecenie nr 3 - Krajowe normy dotyczące obchodzenia się z nawozami zwierzęcymi i ich stosowaniem
- Zalecenie nr 4 - Regionalna realokacja składników odżywczych (nawozowych)
- Zalecenie nr 5 - Minimalne użycie szkodliwych substancji i staranne przetwarzanie odchodów zwierzęcych zapewnia bezpieczny recykling składników odżywczych pochodzących z tych nawozów
- Zalecenie nr 6 - Transfer wiedzy między rolnikami, doradcami, naukowcami, władzami i decydentami
- CDR Brwinów
- Odsłony: 1058
Stworzenie sieci doradców w celu zwiększenia interaktywnych innowacji
w rolnictwie i leśnictwie
JAKIE SĄ GŁÓWNE CELE PROJEKTU?
Celem projektu i2connect jest zwiększenie kompetencji doradców wspierających innowacyjne procesy interaktywne w odpowiedzi na liczne wyzwania europejskiego rolnictwa i leśnictwa.
CO TO JEST INNOWACJA INTERAKTYWNA?
Innowacja interaktywna to proces, w którym uczestnicy procesu transferu wiedzy posiadający komplementarną wiedzę (praktyczną, przedsiębiorczą, naukową, itp.) współpracują nad wypracowaniem rozwiązań będących odpowiedzią na specyficzne wyzwania, oraz przygotowaniem ich do wdrożenia w praktykę oraz rozpowszechnieniem wyników projektu. Innowacja interaktywna zawiera istniejącą wiedzę, która nie zawsze jest naukowa. Zachęca ona do współtworzenia wiedzy praktycznej i rozwiązań innowacyjnych.
- CDR Brwinów
- Odsłony: 2277
WYZNACZANIE NOWYCH GRANIC W ZAKRESIE RETENCJI WODY I ODZYSKIWANIA SKŁADNIKÓW NAWOZOWYCH W CELU ROZWOJU PRODUKCJI ROLNEJ
- NOWY PROJEKT H2020 „WATERAGRI”
Projekt został sfinansowany ze środków programu badawczo innowacyjnego Unii Europejskiej Horyzont 2020 w ramach umowy grantowej nr 858735
Projekt WATERAGRI dotyczy wytyczania nowych granic zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi w małych zlewniach rolniczych w celu poprawy, zarówno europejskiej produkcji rolnej, jak i lokalnych ekosystemów. Nasze konsorcjum zobowiązuje się do istotnej poprawy gospodarowania wodą w sektorze rolniczym.
Prof. Miklas Scholz, Koordynator projektu WATERAGRI
- CDR Brwinów
- Odsłony: 2468
Water driven rural development in the Baltic Sea Region
Woda jako czynnik sprawczy rozwoju obszarów wiejskich w regionie Morza Bałtyckiego
Pomimo licznych dowodów naukowych dotyczących dobrych praktyk w zakresie zarządzania zlewniowego zasobami wodnymi ich wdrażanie wciąż natrafia na bariery społeczno-organizacyjne. Czynnikiem decydującym jest lokalny, oddolny charakter ich wdrażania, wymagający współpracy wielu podmiotów/osób prywatnych. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że lokalny system wdrażania jest niezbędny dla osiągnięcia efektu regionalnego/lokalnego. Jest to szczególnie istotne w kontekście obszarów interwencji w ramach nowego okresu programowania Unii Europejskiej.
- CDR O/Kraków
- Odsłony: 2748
MINERVA: Youth-European Cultural Heritage
Okres realizacji projektu: wrzesień 2018 - sierpień 2020
Źródło finansowania projektu: Erasmus +, Współpraca na Rzecz Innowacji i Wymiany Dobrych Praktyk (KA2): Partnerstwa strategiczne (KA205)
Partnerzy projektu: 6 partnerów z 6 krajów UE z Bułgarii, Czech, Hiszpanii, Turcji oraz z Włoch
Cele projektu:
Celem projektu jest poprawa jakości usług związanych ze wsparciem i doradztwem dla młodych ludzi w obszarze zawodów związanych z dziedzictwem kulturowym w ramach sieci stowarzyszeń transnarodowych. Projekt ma znaczenie w kontekście Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 (a także obchodów w Plovdiv w Bułgarii, które będzie Europejską Stolicą Kultury w Bułgarii w 2019 r.) oraz wartości społecznej i edukacyjnej europejskiego dziedzictwa kulturowego, jego wkładu w tworzenie miejsc pracy, wzrost gospodarczy i spójność społeczną.
- CDR O/Kraków
- Odsłony: 2562
REWARD
Raising Employability of Women through entrepreneurial Activities fostering Rural Development
Okres realizacji projektu: listopad 2018 - kwiecień 2021
Źródło finansowania projektu: Erasmus +, KA202 – Strategic Partnership for Vocational education and training
Partnerzy projektu: 7 partnerów z 6 krajów UE
Cele projektu:
Projekt jest skierowany do kobiet z obszarów wiejskich jako grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym, a jego celem jest zapewnienie warunków do zwiększenia znaczenia kobiet jako aktywnych podmiotów w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i zachowania wiejskiego dziedzictwa kulturowego, w tym w szczególności:.
- CDR Brwinów
- Odsłony: 2674
LIAISON
Zwiększenie Innowacyjności w Rolnictwie
Powiązanie Aktorów, Instrumentów i Polityk poprzez Sieć
Better Rural Innovation:
Linking Actors, Instruments and Policies through Networks - LIAISON
Forma realizacji: projekt
Okres realizacji projektu: maj 2018 – październik 2021
Źródło finansowania: UE – Horyzont 2020
Partnerzy projektu: 14 partnerów z 14 krajów
Cel projektu:
Wdrażanie polityki UE w zakresie przyśpieszenia innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich poprzez analizę praktycznych procesów transferu wiedzy i innowacji. Cel projektu zostanie osiągnięty przez analizę procesów wdrażania obecnie realizowanych i już zakończonych projektów innowacyjnych wspieranych w ramach programów UE (H2020, Interreg, działanie Współpraca) i krajowych.
- CDR Brwinów
- Odsłony: 3073
BIOSTRATEG
Strategia przeciwdziałania uodparnianiu się chwastów na herbicydy
jako istotny czynnik zapewnienia zrównoważonego rozwoju agroekosystemu akronim BioHerOd
Okres realizacji projektu: 01.06.2017 – 31.12.2020
Źródło finansowania: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach III konkursu strategicznego Programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” – BIOSTRATEG
Partnerzy projektu: 14 partnerów z Polski
Cel projektu:
Opracowanie i przygotowanie do wdrożenia holistycznej strategii mającej na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się biotypów chwastów odpornych na herbicydy oraz sposobów ich zwalczania (jeśli wystąpiły). Przedmiotem badań będą 4 gatunki chwastów występujących głównie w uprawie zbóż, a mianowicie: miotła zbożowa (Apera spica-venti), wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides), mak polny (Papaver rhoeas), chaber bławatek (Centaurea cyanus).
- CDR Brwinów
- Odsłony: 3072
ReMIX
Nowoczesne systemy uprawy w Europie oparte na mieszankach wielogatunkowych
Okres realizacji projektu: maj 2017 – maj 2021
Źródło finansowania: HORYZONT 2020
Partnerzy projektu: 23 partnerów z 13 krajów UE
Cel projektu:
Opracowanie strategii wprowadzenia różnorodności gatunków w celu zwiększenia zdolności adaptacyjnych roślin uprawnych do zmiennych warunków środowiska. Wykorzystanie korzyści płynących z różnorodności gatunkowej w uprawach rolniczych.
- CDR Brwinów
- Odsłony: 3137
NEFERTITI
Sieć europejskich gospodarstw demonstracyjnych
- wymiana wiedzy i innowacji przez demonstracje
Czas trwania projektu: 2018 – 2022
Źródło finansowania: Horyzont 2020
Partnerzy projektu: 25 partnerów z 17 krajów UE
Cel projektu:
ustanowienie europejskiej sieci gospodarstw demonstracyjnych i pilotażowych, zaprojektowanych w celu usprawnienia wymiany wiedzy oraz doświadczeń oraz skutecznego wprowadzania innowacji w sektorze rolniczym poprzez demonstrację.