Bioasekuracja - aktualności
- CDR O/Radom
- Odsłony: 54
Do 30 grudnia 2022 r. rolnicy mają czas, by starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Wsparcie to pochodzi z budżetu PROW 2014-2020 i skierowane jest do gospodarzy, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF. W tegorocznym naborze do tej pory do placówek ARiMR wpłynęło 60 wniosków o pomoc na kwotę 5,94 mln zł.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 72
1 grudnia rozpoczął się drugi w tym roku nabór wniosków o przyznanie pomocy finansowej skierowany do hodowców drobiu, bydła i świń, którzy ubezpieczają zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 67
Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) jest groźna dla gospodarstw utrzymujących drób.
Link: https://www.piwet.pulawy.pl/aktualnosc/10529
- CDR O/Radom
- Odsłony: 122
Materiał informacyjny z PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU WETERYNARYJNEGO - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
- CDR O/Radom
- Odsłony: 264
Rolnicy, którzy ponieśli straty w gospodarstwie w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF, od 3 stycznia mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy na Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 347
Rolnicy posiadający gospodarstwa położone na obszarach objętych ograniczeniami II i III z powodu wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (tereny wymienione w załączniku I do Rozporządzenia KE 2021/605), którzy chcą przemieszczać zwierzęta poza strefy ASF, muszą w ramach obowiązujących zasad bioasekuracji sporządzić plan bezpieczeństwa biologicznego.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 381
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia krótkiego filmiku przedstawiającego najważniejsze czynniki pozwalające zabezpieczyć stado przed grypą ptaków.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 398
Do 27 sierpnia 2021 r. rolnicy utrzymujący w swoich gospodarstwach trzodę chlewną mogli starać się o refundację 50 proc. wydatków poniesionych na bioasekurację. ARiMR wstępnie podsumowuje nabór.
- Administrator
- Odsłony: 489
Rolnicy, którzy utrzymują w swoich gospodarstwach trzodę chlewną, mogą od 6 do 27 sierpnia 2021 r. ubiegać się o refundację do 50 proc. wydatków poniesionych na działania bioasekuracyjne. Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR, a wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
Link do strony: https://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/rusza-pomoc-na-refundacje-wydatkow-poniesionych-na-bioasekuracje.html
- Administrator
- Odsłony: 712
ASF – co to za choroba, i którym gatunkom zwierząt zagraża?
Afrykański Pomór Świń (African Swine Fever) w skrócie ASF to choroba zakaźna, szerząca się w bardzo szybkim tempie. Na ASF podatne są świnie domowe, dziki oraz świniodziki, natomiast pozostałe gatunki zwierząt nie są wrażliwe na zakażenie.
- CDR Brwinów
- Odsłony: 559
Akcja informacyjna – „Nie dla ASF! 5 podstawowych zasad, które pomogą uchronić Twoje stado przed ASF”
- CDR O/Radom
- Odsłony: 430
Zbliża się kolejny okres wzmożonego ryzyka pojawiania się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach utrzymujących świnie. Trwający sezon prac polowych sprzyja przenoszeniu wirusa ASF z lasów czy pól na teren takich gospodarstw. W Polsce w tym roku jak dotychczas odnotowano dwa ogniska tej choroby w stadach świń. Dołóżmy starań, aby nie pojawiło się ich więcej.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 432
Główny Lekarz Weterynarii we współpracy z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym - Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach, Zakładem Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego oraz związkami branżowymi opracował wytyczne z 30.04.2021r. dotyczące tymczasowych minimalnych zasad bioasekuracji przy udostępnianiu wybiegów dla stad gęsi reprodukcyjnych i rzeźnych.
Dokument został opracowany w związku z sytuacją epizootyczną spowodowaną wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) u drobiu i dzikiego ptactwa.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 2337
Wraz z publikacją rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń, dotyczące zasad przemieszczeń świń, materiału biologicznego oraz świeżego mięsa i produktów mięsnych pochodzących od świń, Główny Lekarz Weterynarii przekazuje w piśmie wytyczne:
„W pierwszej fazie wdrażania nowych przepisów podczas kontroli fizycznych gospodarstw, jeżeli w gospodarstwach, które dokonują przemieszczeń świń wyłącznie na terenie kraju, nie są spełniane wymagania dotyczące:
- ogrodzeń wokół co najmniej budynków, gdzie przebywają świnie, przechowywana jest pasza i ściółka oraz
- posiadania tzw. „Planu bezpieczeństwa biologicznego”
należy, w sposób zwyczajowo przyjęty w regionie, podjąć działania mające na celu przekazanie informacji o nowych wymaganiach jak najszerszej liczbie rolników wraz z informacją o sankcjach, które wiążą się z nieprzestrzeganiem wymagań. W związku z powyższym należy informować, że gospodarstwa, które nie dostosują się, najpóźniej do dnia 31 października 2021 r., w pełni do wymogów rozporządzenia 2021/605, nie będą mogły przemieszczać utrzymywanych zwierząt poza obszar objęty ograniczeniami, w którym się znajdują.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 460
W tym roku obserwujemy bardzo niekorzystną sytuację epizootyczną w zakresie grypy ptaków w całej Europie. Szczególnie dotyczy to Francji, gdzie w stosunku do Polski notuje się dwukrotnie większą liczbę ognisk u drobiu hodowlanego. Z kolei w Niemczech sytuacja jest porównywalna
- CDR O/Radom
- Odsłony: 474
Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany. Ważne jest, aby odpowiednio chronić drób przed zakażeniem
- CDR O/Radom
- Odsłony: 412
Agencja kończy przyjmowanie wniosków o pomoc w dwóch ważnych dla rolników naborach. Do 29 marca można jeszcze składać wnioski o wsparcie inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 449
Główny Lekarz Weterynarii przekazuje informacje otrzymane od ARiMR na temat tzw. Poddziałania 5.1 Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof.
Link do strony Głównego Inspektora Weterynarii
- CDR O/Radom
- Odsłony: 562
Współpraca pomiędzy przedstawicielami nauk weterynaryjnych i medycznych, a także z naukowcami z Instytutów Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, przyniosła autorski produkt tzn. Immunochromatyczny Szybki Test wykrywający antygeny Afrykańskiego Pomoru Świń.
Kasetkowy test immunochromatyczny pozwala na wykrycie białka fazy inwazyjnej wirusa powodującego ASF. Wystarczy kropla krwi, aby w ciągu 20 minut otrzymać wynik badania.
Cel badania to przede wszystkim możliwość szybkiej diagnostyki wykonanej w terenie przez służby weterynaryjne, myśliwych bądź hodowców. Państwowy Instytutu Weterynarii PIB w Puławach uczestniczył w skrupulatnych badaniach weryfikujących skuteczność w obszarze czułości, specyficzności i powtarzalności testu, w wyniku których wydał pozytywna opinię.
- CDR O/Radom
- Odsłony: 496
Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii o stwierdzeniu 1. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u zwierząt dzikich/egzotycznych utrzymywanych w niewoli.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec