II Edycja Ogólnopolskiego konkursu
"SPOSÓB NA SUKCES"
na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy
na terenach wiejskich

       Dobiegła końca II edycja ogólnopolskiego konkursu "Sposób na sukces".
Ideą konkursu jest promocja zlokalizowanych na terenach wiejskich nowatorskich działań i inicjatyw,
takich, które odniosły sukces przyczyniając się do rozwoju gospodarczego regionu i utworzenia
nowych miejsc pracy.
     Do konkursu zgłoszono 70 inicjatyw reprezentujących różne dziedziny życia gospodarczego
i społecznego – m.in.:
o  
przetwórstwo rolno-spożywcze (przetwórstwo mięsa, sera parzonego, ryb);
o   produkcja i handel artykułami przemysłowymi,
o  
działalność agroturystyczna, hotelowa, gastronomiczna;
o   
inne, w tym m. in.:
     - skup i przetwórstwo ziół,
     - produkcja opakowań tekturowych,
     - produkcja trawników rolowanych.
o  
działalność organizacji społecznych obejmująca m. in.:
     - wspieranie rozwoju przedsiębiorczości na wsi,
     - zawodowe aktywizowanie środowiska bezrobotnych,
     - realizację projektów pobudzających aktywność społeczności wiejskich.
Jury konkursu wyłoniło grupę laureatów i wyróżnionych.

LAUREACI KONKURSU:

 

 

 

Miejsce realizacji

Nazwa przedsięwzięcia

Lp.

Nazwa podmiotu

adres

województwo

zgłoszonego do konkursu

1.            

Fabryka Przetworów Rybnych „MIESZKO”

Grażyna Marcinkowska - współwłaścicielka

Warszkowo

76-100 Sławno

Zachodnio-pomorskie

Przetwórstwo ryb morskich i słodkowodnych.

 

 

2.            

„METALMANIA S.C.”

oraz

„OŚRODEK REKREACYJNY JAZDY KONNEJ „STAJNIA ERY”
Ryszard Pałka - właściciel

Czernica 132 a

58-521 Jeżów Sudecki

dolnośląskie

1)      Unowocześnienie zakładu metalowego produkującego metalowe wyroby ozdobne, figury ogrodowe itd.

2)      Ośrodek Rekreacyjny Jazdy Konnej – „Stajnia Ery” (hodowla koni, baza dydaktyczna, turystyka plenerowa, sprzedaż źrebiąt).

3.            

„DARY NATURY”

Mirosław Angielczyk - właściciel

Koryciny 71

17-315 Grodzisk

podlaskie

Przetwórstwo ziół i produktów spożywczych, handel hurtowy i detaliczny artykułami zielarskimi i spożywczymi. Eksport i import.

4.            

FIRMA PRODUKCYJNO
HANDLOWO USŁUGOWA „Import-Eksport”
Lesław Bal - właściciel

37-722 Bolestraszyce

podkarpackie

Produkcja pieczywa, ciast drożdżowych i mokrych.

5.            

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „ŁOZA”
Mirosław Moczydłowski –

właściciel

Kleosin

ul.Kruczkowskiego 7

16-001 Białystok

podlaskie

Produkcja wyrobów wikliniarskich. Import i eksport.

 

6.            

Firma „NOVAR” S.C.

Mariusz i Szymon Romanowscy –

współwłaściciele

Krobia 4 k/Torunia

87-162 Lubicz

kujawsko-pomorskie

Rozbudowa i adaptacja pomieszczeń gospodarskich do rozwijania produkcji stojaków sklepowych, regałów, koszy ekspozycyjnych oraz lakierowanie proszkowe.

7.            

Regionalna Składnica Złomu Gumowego

Jacek Chmielina –

właściciel

Gralewo 102

66-431 Santok

lubuskie

Recykling złomu gumowego, m. in.: opon, dętek, ochraniaczy i in.

8.            

Zakład Usługowo Masarski  „ROM-MIĘS”

Roman Matera - właściciel

 

87-603 Wielgie

kujawsko-pomorskie

Ubój żywca wieprzowego i wołowego orazi przetwórstwo mięsa.

9.            

Fabryka Mebli „MEBLO-EXPO” S.C.

Iwona i Anna Dziąćko - współwłaścicielki

ul. Bielska 26A

43-322 Pisarzowice

śląskie

Budowa nowego obiektu dla potrzeb produkcji mebli tapicerowanych.

10.      

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „FOOD” – Import - Eksport oraz Gospodarstwo Ogrodniczo – Pieczarkarskie

Małgorzata i Ireneusz

Nawrotowie - współwłaściciele

Nowe Tłoki 68A

64-200 Wolsztyn

wielkopolskie

1) Handel, skup i sprzedaż grzybów 
    uprawowych, runa leśnego, szparagów;

2)  Gospodarstwo rolne; uprawa pieczarek i ich eksport;

11.     

Firma Produkcyjno Handlowa  „HART-ROL”

Jerzy Żelichowski - właściciel

Węgierka 5

77-416 Tarnówka

wielkopolskie

Produkcja i dystrybucja opakowań foliowych.

 

12.      

Zakład Garncarski
Ryszard Arkuszyński - właściciel

Sokole 19

77-323 Polnica

pomorskie

Gospodarstwo agroturystyczne – „Rodzinny Kram Rozmaitości”. Produkcja donic, wazonów, waz egipskich i in. przedmiotów dekoracyjnych.

13.      

Firma transportowa

Marian Caban - właściciel

Stara Rudnica 44

74-510 Cedynia

zachodniopomorskie

Zarobkowe przewozy szkolne i turystyczne.

14.      

Zakład Piekarniczo Cukierniczy „ANTERS”

Andrzej Antczak - właściciel

Jabłonów,

ul. Żagańska 29A

68-113 Brzeźnica

lubuskie

Produkcja pieczywa oraz wyrobów cukierniczych.

15.      

Zakład Wikliniarski

„VIC-ALAM”
Leonard Skrętny - właściciel

ul. Kwiatowa 16

62-100 Wągrowiec

wielkopolskie

Produkcja wyrobów z wikliny (kosze ogrodowe, zakupowe, do chleba, dekoracyjne, płoty i inne).

16.     

„Hotel Holand”
Krystyna i Johanes van Gijlswik – współwłaściciele

Zdrojewo 99

86-170 Nowe

kujawsko-pomorskie

Modernizacja i rozbudowa obiektu „Hotel Holand” (budowa oczyszczalni ścieków, parkingu, sali konferencyjnej, mini pola golfowego).

17.      

Zakład Zbożowy

„KOSÓW” Sp. z o.o.

Jerzy Krysiak,

Wiesław Gajowniczek - współwłaściciele

ul. Przemysłowa 2

08-330 Kosów Lacki

mazowieckie

Uruchamianie wytwórni pasz dla zwierząt hodowlanych i suszenie zbóż.

18.      

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe „ASTA”

Anna Sowińska – właścicielka

ul. Przemysłowa 4

09-500 Gostynin

mazowieckie

Produkcja wyrobów mrożonych (pierogi, kluski śląskie).

19.     

Zakład  Produkcji Opakowań „BOSPAK”sc
Bogumił Ciesielski - współwłaściciel

Tarnowski Młyn 65

62-711 Wyszyna

wielkopolskie

Produkcja opakowań z tektury.

20.     

Firma “BUILDING BUSINESS”
Marian Fijołek - właściciel

ul. Mazańcowicka 92a

43-300 Bielsko-Biała

śląskie

Budowa nowoczesnych punktów sprzedaży materiałów budowlanych.

WYRÓŻNIENIA:

1.

Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne S.A. w Dierzgoniu


Violetta Grzybowska – -prezes

Pl. Wolności 3

82-440 Dzierzgoń

pomorskie

„Fundusz Poręczeń Wzajemnych – Wzajemnym Sukcesem” ( wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, tworzenie warunków rozwoju społeczno-gospodarczego).

2.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych

w Karlinie

 

Robert Madejski – dyrektor

ul. Szczecińska 3

78-230 Karlino

zachodniopomorskie

Aktywizacja gospodarcza terenów wiejskich (utworzenie Funduszu Poręczeń Kredytowych, wynajem obiektów, doradztwo dla przedsiębiorców, uruchomienie Banku Informacji Gospodarczej.

3.

Zakład Piekarniczy

Halina Niedziółka - właścicielka

Domanice 91

08-113 Domanice

mazowieckie

Piekarnia: wypiek chleba i bułek, rogalików i ciast.

4.

Gospodarstwo Nasienne

 

Stanisław i Jarosław Górski - współwłaściciele

Zając

07-100 Węgrów

mazowieckie

Promocja materiału siewnego i wsi Zając podczas imprezy „Zielony Dzień”

Nagrodzone w konkursie przedsięwzięcia, to przykłady sukcesu gospodarczego mieszkańców wsi, którzy wykorzystując lokalny potencjał uruchomili działalność, tworząc nowe miejsca pracy w sferze pozarolniczej, zaś wysoka jakość wyprodukowanych wyrobów i usług pozwala na konkurowanie z innymi firmami na rynkach krajowych i zagranicznych. Są to przedsięwzięcia, które można realizować w innych porównywalnych warunkach.

Uroczystość finałowa konkursu odbyła się 27 lutego 2002r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorami konkursu są:

Krajowe Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Brwinowie we współpracy z:
o      
Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
o      
Fundacją– Funduszem Współpracy Agrolinia 2000,
o      
Polską Agencją Rozwoju Regionalnego,
o      
Stowarzyszeniem „AgroBiznesKlub” 

Patronat nad II edycją konkursu objęli:

o       Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

o       Ministerstwo Gospodarki;

 

Patronat medialny:

o       Telewizja Polska S. A. – Program 1 – Redakcja Rolna,

o       Polskie Radio S. A. – Program 1 – Redakcja Rolna,

o       Agrobazar,

o       Plon,

o       Gospodyni,

o       Nowa Wieś Europejska

 

Instytucjonalna współpraca podczas realizacji konkursu :

o       ośrodki doradztwa rolniczego

o       urzędy gmin.

 

Nagrody rzeczowe dla laureatów i wyróżnionych w konkursie ufundowali sponsorzy:

o       Polska Agencja Rozwoju Regionalnego,

o       ING Bank Śląski,

o       Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa,

o       Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Agropolisa” S. A.,

o       Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych „PROMOTECH”,

o       Bank Unii Gospodarczej S. A.,

o       Telewizja Polska S. A. – Program 1,

o       Kujawska Fabryka Maszyn i Urządzeń Rolniczych „KRUKOWIAK”,

o       Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa „MOKATE”.

 

Fundatorami pucharów byli:

o       Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,

o       Agencja Rynku Rolnego,

o       Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,

o       Stowarzyszenie „AgroBiznesKlub”,

o       Fundacja – Fundusz Współpracy Agrolinia 2000,

o       Telewizja Polska S. A. – Program 1 – Redakcja Rolna,

o       Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Agropolisa” S. A.,

o       Małopolski Bank Regionalny w Bielsku-Białej,

o       Redakcje pism:

- „Agrobazar”,

-„Plon”,

-„Gospodyni”,

-„Nowa Wieś Europejska”.

      Krajowe Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Brwinowie dziękuje współorganizatorom II edycji konkursu, patronom honorowym i medialnym oraz jurorom za współpracę.
    Wszystkim uczestnikom gratulujemy udanych przedsięwzięć, ciekawych pomysłów i konsekwencji w realizacji własnych sposobów na sukces. Dziękujemy Ośrodkom Doradztwa Rolniczego i Urzędom Gminy, które spełniły rolę promotorów uczestników konkursu.
     Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, dzięki którym podczas uroczystości finałowej laureaci zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi i pucharami.