48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

Kontynuując zainicjowany w ubiegłym roku temat dotyczący wykorzystania ziół w gospodarstwie domowym, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach 31 maja – 2 czerwca 2017 r. zorganizowało szkolenie pt. „Uprawa ziół w aspektach gospodarczych i zdrowotnych”.


Szkolenie adresowane było do specjalistów i doradców zatrudnionych w ośrodkach doradztwa rolniczego oraz w Centrum Doradztwa Rolniczego. Do udziału w szkoleniu zaproszone zostały w szczególności osoby odpowiedzialne za wiejskie gospodarstwo domowe.


Celem szkolenia było zapoznanie uczestników szkolenia z efektami gospodarczymi uprawy ziół w gospodarstwie rolnym, ich sprzedaży w sklepie stacjonarnym i internetowym, a także z właściwościami zdrowotnymi roślin zielarskich.


W pierwszym dniu szkolenia odbyły się wykłady oraz warsztaty prowadzone przez właścicielkę sklepu Ziołowo, panią Jadwigę Pitek, dla której rośliny lecznicze oraz dążenie do spokojnego, naturalnego życia jest sposobem na realizację pasji. Z wykształcenia jest technologiem żywności i żywienia, lecz obecnie spełnia się również jako matka i pani domu (no i oczywiście biznes-woman).


W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z historią działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży ziół oraz doświadczeniem w prowadzeniu sklepu internetowego oraz stacjonarnego. Na warsztatach przeprowadzone zostały ćwiczenia z rozpoznawania ziół, tworzenia mydełek glicerynowych, z zaparzania i degustacji herbatek ziołowych, tworzenie zielnika wraz z wykładem jak zbierać i suszyć zioła. Miał miejsce także pokaz sadzonek ziół jednorocznych i wieloletnich w naszym klimacie oraz ćwiczenia z tworzenia mieszanek z przypraw-komponowanie soli ziołowych w moździerzach.


www.ziolowo.pl


W drugim dniu
miał miejsce wyjazd studyjny do Gospodarstwa Ekologicznego pana Artura Kiśla, gdzie uprawia się zioła w rodzinnym gospodarstwie towarowym. Gospodarstwo położone jest na terenie typowo rolniczym Wyżyny Miechowskiej, działające nieprzerwanie na polskim rynku od 1995 roku, specjalizujące się w ekologicznej produkcji zielarskiej. Jest to wiodące gospodarstwo zielarskie w Małopolsce o powierzchni całkowitej: 13,36 ha, powierzchni użytków rolnych: 11,94 ha na glebach od I do III klasy. Zajmują się sprzedażą hurtową następujących ziół: mięta pieprzowa, melisa lekarska, babka lancetowata, dziurawiec, krwawnik pospolity, lubczyk ogrodowy, pokrzywa zwyczajna, szałwia lekarska, koper włoski, jeżówka purpurowa. W swoim asortymencie posiadają również ręcznie rwany liść mięty pieprzowej. Jeżówkę purpurową: jako ziele, sam kwiat oraz korzeń. Lubczyk ogrodowy: nać oraz korzeń. Uprawiają również zboża do celów leczniczych (pszenica ozima, jęczmień jary, owies).


www.sprzedazziol.pl


Następnie grupa udała się do Zagrody Edukacyjnej „Pszczółki” – Gospodarstwa ekologiczno-agroturystycznego zlokalizowanego w gminie Pałecznica w Niezwojowicach o łącznej powierzchni 4 ha, promującego aktywny styl życia i rozwijającego nawyki zdrowego odżywiania. Gospodarstwo ekologiczno-agroturystyczne „Pszczółki” zlokalizowane w miejscowości Niezwojowice, z dala od zgiełku miasta, gdzie można dobrze wypocząć o każdej porze roku. Gospodarstwo położone jest w sąsiedztwie malowniczych stawów rybnych. Przyjemne otoczenie działki wypełnia też sad owocowy i warzywny, w którym znajduje się pasieka i dom pszczelarza. W starym dworku można zobaczyć galerie obrazów i makietę bitwy pod Racławicami. Gospodarstwo ekologiczne promuje aktywny styl życia i rozwija nawyki zdrowego odżywiania. W czasie pobytu gospodarze gwarantują rozbudzenie wrażliwości na piękno i bogactwo przyrody, poznanie tradycji i obyczajów regionu.


www.pszczolki.org


W trzecim dniu
wygłoszony został wykład przez przedstawiciela Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego, Brata Pio nt. zastosowania ziół w leczeniu wraz z demonstracją preparatów ziołoleczniczych. Już od ponad 300 lat specjalnością Bonifratrów są porady w zakresie leczenia ziołami. Czerpiąc z wielowiekowej tradycji ziołolecznictwa Zakonu Bonifratrzy mają w tym ogromne doświadczenie. Opierając się na współczesnej wiedzy medycznej, leczą głównie mieszankami ziołowymi i kroplami skomponowanymi według tradycyjnej receptury zakonnej. Mieszanki ziołowe nie zastąpią wprawdzie leczenia farmakologicznego, ale są pomocne między innymi przy schorzeniach takich jak: infekcje dróg oddechowych, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (np. bóle brzucha, zgaga, zaparcia, wzdęcia etc.), podwyższony poziom cholesterolu, choroby dróg moczowych, oddechowych, skóry, oraz zaburzeniach nerwicowych i bezsenności. W przypadku leczenia nowotworów skupiają się przede wszystkim na wspomaganiu leczenia objawowego. Należy również pamiętać, że każda kuracja ziołami nie może być prowadzona bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ dopiero lekarz na podstawie wyników badań dobiera odpowiednie leczenie. Zioła stanowią więc znakomite uzupełnienie medykamentów syntetycznych. Ziołolecznictwo to jeszcze jeden znak obecności Bonifratrów w służbie chorym i potrzebującym.


www.bonifratrzy.pl


Poprzez uczestnictwo w warsztatach dotyczących rozpoznawania ziół, tworzenia mieszanek ziołowych, zaparzanie herbat, tworzenie zielnika oraz wytwarzania mydeł uczestnicy nabyli wiedzę na temat odpowiedniego użytkowania roślin stosowanych m.in. w ziołolecznictwie, które mogą zostać wykorzystane w bieżącej pracy w gospodarstwie wiejskim. Szkolenie zostało ocenione bardzo dobrze. Uczestnicy wyrazili chęć kontynuacji tego tematu.


Dział ROW
Karolina Boba

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl