48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

W dniu 28 stycznia 2020 roku w CDR Oddział w Poznaniu odbyło się szkolenie na temat „Uprawa roślin dla zachowania bioróżnorodności i pozyskiwanych z banku genów”. Uczestnicy z ośmiu ośrodków doradztwa rolniczego zapoznali się z historycznie występującymi odmianami roślin pastewnych i warzywnych, na których upowszechnienie do uprawy oczekuje bank genów.

Na początku zostały omówione stare odmiany roślin rolniczych zgromadzone w banku genów Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Uprawnych w Radzikowie. Uzupełnieniem były stare odmiany roślin warzywnych, zwracające uwagę na swoje walory smakowe np. pomidora bawole serce. W krótkim ćwiczeniu wszyscy mieli okazję wypowiedzieć na głos smak swojego dzieciństwa. Uwaga poświęcona była także technologii uprawy jak i zmiennemu plonowaniu starych odmian. Każdy z uczestników zapoznał się z możliwością zamówienia nasion nie tylko przez Internet, ale rejestrując się, mógł ze sobą zabrać próbki nasion unikalnych odmian:

   -pszenicy płaskurki- „White Spring” czy „Bazylei”;

   -pszenicy zwyczajnej odmiany „Jagna” czy „Ostka Chłopicka”;

   - gryki zwyczajnej odmiana „Hruszkowska”;

   -żyta krzyca ze zbioru z 2018 r.;

   -z warzyw: fasoli białej „Warta”, fasoli karłowej i cieszącej się największym zainteresowaniem fasoli z orzełkiem.

W instrukcjach upowszechnieniowych otrzymaliśmy informację o uprawie dawnych odmian roślin rolniczych i zielarskich, pasternaka, pomidora bawole serce i sałaty łodygowej zwanej głąbikami krakowskimi, której częścią użytkową nie są liście, ale łodyga.

Przedstawiciel z COBORU przybliżył zasady rejestracji odmian charakterystycznych dla bioróżnorodności z perspektywą na zarejestrowanie kolejnych odmian tradycyjnych.

Na koniec uczestnicy zapoznali się z możliwością dalszego finansowania upraw zagrożonych erozją genetyczną i projektem pod nazwą AGROBANK, co nie ma nic wspólnego z kasą bankową, ale dotyczy roślin z banku genów. Projekt realizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie – lidera projektu, Fundację Kaleckiego, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe. Celem projektu jest stworzenie bioinformatycznego systemu zarządzania narodowymi zasobami genowymi roślin użytkowych oraz rozwój kapitału społecznego i gospodarczego Polski poprzez ochronę i wykorzystanie tych zasobów w procesie świadczenia usług doradztwa rolniczego.

Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział w szkoleniu.

 

 

 

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl