48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w ramach operacji ujętej w Planie Operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019, zorganizowało w dniach 23-25 października 2019 roku wyjazd studyjny „Przedsiębiorcze obszary wiejskie”. Odwiedziliśmy przedsiębiorców – laureatów kilku edycji ogólnopolskiego konkursu Sposób na Sukces w województwie kujawsko pomorskim.

Wyjazd był  jednym z elementów operacji „Przedsiębiorcze obszary wiejskie”, opartej  na wielu edycjach  konkursu Sposób na Sukces, organizowanego przez Centrum od 19 lat, którego podstawową ideą jest promocja przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Głównym celem przedsięwzięcia było przekazanie wiedzy i wymiana doświadczeń na temat najlepszych działań kreujących przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

Trasa wyjazdu obejmowała województwo kujawsko pomorskie. W wyjeździe uczestniczyło 35 osób, byli to doradcy, laureaci ogólnopolskiego konkursu Sposób na Sukces wielu edycji, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także osoby biorące udział w organizacji i przeprowadzaniu konkursu.

W dniu 23.10.2019r. uczestnicy wizyty studyjnej mieli możliwość poznania działalności laureata XV edycji konkursu - Spółdzielni Socjalnej „Spiżarnia Kujawska”, położonej w Rożno - Parcele ul. Wrzosowa 7, 87-700 Aleksandrów Kujawski,  zajmującej się przede wszystkim cateringiem wysokiej jakości posiłków a także prowadzącej niewielki ośrodek wypoczynkowy. Pani Jolanta Lewandowska - Prezes Spółdzielni przybliżyła historię, zadania, osiągnięcia, trudności i sukcesy  istniejącej na rynku od wielu lat Spiżarni Kujawskiej.   Motto spółdzielni to Nasz sposób na życie okazał się sposobem na sukces.

 

Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy obejrzeli  „Dworek Wymysłowo”,  laureata XVI edycji konkursu, znajdujący się w Wymysłowie 1, 89-500 Tuchola, w powiecie tucholskim. „Dworek Wymysłowo” to obiekt agroturystyczny organizujący konferencje, szkolenia, imprezy integracyjne, rodzinne, spotkania plenerowe. To doskonałe miejsce do odpoczynku, właścicielka proponuje wycieczki z przewodnikiem, spływy kajakowe po rzece Brda, zabawy w plenerze, escape-room, alpinistyczne atrakcje plenerowe, dmuchańce. Dodatkową atrakcję stanowi Muzeum Indian.  W Dworku dostępny jest basen i SPA, zagroda ze zwierzętami, można wypożyczyć rowery lub kajaki, można skorzystać z boisk do siatkówki i  badmintona. Grupa wysłuchała opowiadania właścicielki o  procesie powstawania i modernizacji „Dworku Wymysłowo”, o kolejnych etapach rozwoju, o trudnościach które musiała przezwyciężać i satysfakcji z doprowadzenia Dworku do stanu dzisiejszego.

 

Trzecim  punktem  wizyty studyjnej była Górnicza Wioska w Borach Tucholskich ul. Świerkowa 11, 89-520 Piła, w powiecie tucholskim. Stowarzyszenie BUKO prowadzi atrakcję turystyczną wykorzystując odkryty przez siebie zasób – funkcjonujące 120 lat temu, na terenie wioski Piła, podziemne kopalnie węgla brunatnego. Mieszkańcy wioski zrzeszeni w Stowarzyszeniu zawiązali Przedsiębiorstwo Społeczne Górnicza Wioska Spółka z o.o. i postanowili wykorzystać ten potencjał   uruchamiając tzw. wioskę tematyczną, której profil działania opierał się dotychczasowo na prowadzeniu zajęć dydaktycznych połączonych z grą terenową tzw. questem, odtworzona została część obiektów zabytkowych kopalni – fragment podziemnej sztolni upadowej kopalni Montania oraz infrastruktury obsługującej kopalnię w przeszłości dzięki której w trakcie zwiedzania można spotkać ducha kopalni Skarbnika i wejść z nim pod ziemię. Wieś tematyczna Górnicza Wioska której działalność oparta na dawnych ginących zawodach, kulinariach i tematycznych warsztatach przyczynia się do promocji i rozwijania przedsiębiorczości wśród bezrobotnych mieszkańców wsi.

 

W dniu 24.10.2019r. uczestnicy wizyty studyjnej zapoznali się z działalnością Zakładu Stolarskiego „Zabroccy” w Okoninach Nadjeziornych 14, 89-530 Okoniny Nadjeziorne,  w powiecie tucholskim – laureatem III edycji konkursu. Zakład Stolarski „Zabroccy” istnieje na rynku ponad 20 lat, firma jest zakładem rodzinnym, prowadzonym od lat przez braci - Mariana i Janusza Zabrockich. Wysoka jakość, trwałość i zalety ekologiczne drewna z Borów Tucholskich – surowca do produkcji mebli - spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów, w dużej mierze z zagranicy.  Fabryka Mebli zatrudnia kilkadziesiąt osób z okolicznych miejscowości. Przez te lata przedsiębiorstwo bardzo się rozwinęło, stając się z Zakładu Stolarskiego wykonującego różne usługi Fabryką Mebli na dużą skalę.

 

Ostatniego dnia naszego wyjazdu odwiedziliśmy Winnicę Bona Terra Agnieszki Taraszkiewicz w Krzyżówkach 17, 87-600 Lipno, w powiecie  lipnowskim. Pani Agnieszka Taraszkiewicz została wyróżniona w  tegorocznym konkursie za  rozbudowę winnicy, poprzez wybudowanie winiarni oraz piwniczki do przerobu owoców a także powiększenie asortymentu winnicy o produkcję win musujących metodą klasyczną- szampańską.

Winnica Bona Terra to rodzinna, prawie 4 hektarowa winnica położona na  morenowych wzgórzach, nad malowniczym jeziorem Ostrowitko, gdzie właścicielka stara się nawiązać do zapomnianych tradycji winiarskich, oraz której  celem jest produkcja win metodami klasycznymi, tradycyjnymi, w sposób jak najmniej inwazyjny dla środowiska naturalnego.

 

Właściciele/prezesi  wszystkich pięciu obiektów w swoich wystąpieniach kładli nacisk na  praktyczne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa w obszarze ekonomiki, marketingu, a także zarządzania kapitałem ludzkim, obowiązujących przepisów prawnych oraz możliwości uzyskania wsparcia finansowego.

Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Departamentu Doradztwa i Nauki przybliżył temat Finansowanie przedsiębiorczości na obszarach wiejskich ze środków Unii Europejskiej oraz przedstawienie nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej”.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu studyjnego otrzymali broszurę pn. "Dobre praktyki w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich na przykładzie konkursu Sposób na Sukces"

 

 Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

KSOW logo article

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl