48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

nagl

„Wdzięczni polskiej wsi” - to hasło Dożynek Prezesa Rady Ministrów których druga edycja odbyła się w niedzielę 25 sierpnia w Kolnie w województwie podlaskim. Pierwsza edycja tego zainicjowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego święta plonów odbyła się w ubiegłym roku w Wąwolnicy, w województwie lubelskim.

Tegoroczne święto rozpoczęło się mszą św. dziękczynną pod przewodnictwem Ks. Bp Janusza Stepnowskiego, biskupa łomżyńskiego, który w homilii podkreślał, że dożynki są przede wszystkim czasem dziękczynienia za trud i pracę rolników i czasem dziękczynienia Bogu za uzyskane plony. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie wieńców, a następnie dożynkowy korowód przeszedł od ołtarza polowego pod scenę, gdzie rozpoczęła się część oficjalna obchodów. Zgodnie z tradycją starostowie dożynek wręczyli bochen chleba Mateuszowi Morawieckiemu. „Obiecuję dzielić go mądrze i sprawiedliwie, żeby go nigdy i nikomu nie zabrakło” – powiedział premier przyjmując symbol dożynek z rąk starostów.

 

Za ciężką pracę dziękował rolnikom także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy zespołów ludowych, koła gospodyń wiejskich częstowały lokalnymi produktami i potrawami. Tłumy zwiedzających mogły się też zapoznać z ofertą wielu instytucji działających na rzecz rolnictwa, w tym Centrum Doradztwa Rolniczego. Na naszym stoisku udzielano konsultacji z zakresu możliwości oraz wymagań organizacyjnych prowadzenia produkcji żywności i jej sprzedaży bezpośrednio przez producenta rolnego w ramach krótkich łańcuchów dostaw. Odwiedzający stoisko mogli degustować soki, wędliny, sery wyprodukowane w Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa w CDR Oddział w Radomiu. Produkty cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Podkreślano ich wysoką jakość oraz walory smakowe.

Na stoisku gościliśmy m.in. premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Organizacja stoiska informacyjno-konsultacyjnego to jeden z projektów realizowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu w ramach operacji „Przetwarzanie i sprzedaż żywności z gospodarstw rolnych” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl