48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

Było tak jak być powinno, tak można sparafrazować, podsumowanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Narodowej Wystawy Rolniczej która odbyła się w dniach 30.11.-2.12.2018 w Poznaniu. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi., a całe przedsięwzięcie, wpisujące się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ,było pięknym świętem polskiej wsi i rolnictwa.


Program wydarzeń obejmował m.in. konferencję „1918-2018 Stulecie Przemian Polskiej Wsi” oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa, na którym dyskutowano o kierunkach rozwoju polskiego rolnictwa. W drugim dniu Narodowej Wystawy Rolniczej odbyło się także uroczyste ogłoszenie wyników XXVI edycji konkursu "Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego", którego organizatorem jest Centrum Doradztwa Rolniczego. Zespołom redakcyjnym nagrodzonych periodyków nagrody wręczali minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego Jacek Węsierski.


Ponad 40 tysięcy zwiedzających z dużym udziałem młodego i najmłodszego pokolenia miało okazję przyjrzeć się zmianom i osiągnieciom polskiego rolnictwa na przestrzeni ostatnich 100 lat. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt, a także pokazy woltyżerki w wykonaniu zawodników z różnych grup wiekowych.


„Trudno tu być głodnym” to cytat, jaki można było usłyszeć z rozmów zwiedzających wystawę. Wystawcy nie tylko prezentowali swoje świetne produkty rolne i kulinarne, ale także zachęcali do bezpośredniej degustacji.


Obok ponad 200 wystawców, swoje stoisko zaprezentowało Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) wspólnie z Instytutami Naukowymi, których przedstawiciele zaszczyceni zostali wizytą złożoną przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.


Na stoisku poszczególne Instytuty prezentowały swoje najnowsze naukowe osiągniecia z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej oraz ochrony środowiska, natomiast eksperci CDR udzielali odpowiedzi na wiele pytań, poczynając od tych dotyczących technologii produkcji, a kończąc na perspektywach budżetu w latach 2021-2027.Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyły się broszury opracowane i wydawane przez CDR na temat technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, energii odnawialnej na terenach wiejskich, a także o tematyce zagadnień z zakresu ekonomiki prowadzenia gospodarstw. Zainteresowani historią mogli zapoznać się z najważniejszymi datami dotyczącymi rozwoju polskiego doradztwa rolniczego. Tu można było także degustować znakomitej jakości produkty wytworzone przez Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa w CDR O/ Radom. Wieść niesie, że kaszanka była rewelacyjna.


Wystawa w Poznaniu pokazała bardzo duży potencjał rozwoju polskiego sektora rolnego z okresu ostatniego stulecia. Daje to solidne podstawy do patrzenia z dużym optymizmem na perspektywy polskiego rolnictwa w obszarze jakości produktów, zdobywania i utrzymania nowych rynków i bycia konkurencyjnym na poziomie globalnym.


Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl