48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

27-28 sierpnia 2018 roku w Korycinach na Podlasiu odbyło się kolejne szkolenie dla osób zainteresowanych zbieraniem ziół ze stanu naturalnego. Zajęcia  poprowadził dr Mirosław Angielczyk - założyciel Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, firmy Dary Natury oraz Centrum Edukacyjnego Ziołowy Zakątek. Na wstępie szkolenia dr Mirosław Angielczyk zwrócił uwagę, na zapotrzebowanie na rośliny zielarskie. Popyt na zioła od kilku lat sukcesywnie wzrasta, a prognozy na przyszłość są również bardzo obiecujące. Rozwój produkcji zielarskiej w Polsce ma duże szanse powodzenia również dzięki eksportowi ziół, przede wszystkim do krajów UE.


Uczestnicy szkolenia zwiedzili miejsce przetwarzania ziół, zapoznali się z nowoczesnymi technologiami przetwarzania ziół jakie są wdrażane w firmie Dary Natury. Większość zajęć odbyła się w terenie. Wśród roślin zielarskich bardzo liczne są gatunki leśne. Są to drzewa i krzewy, krzewinki oraz rośliny zielne występujące głównie w lasach liściastych, rzadziej w zaroślach, a także w lasach iglastych. Wiele cennych ziół znajduje się pod ochroną całkowitą lub częściową dlatego ich pozyskiwanie musi się odbywać w sposób racjonalny bez szkody dla środowiska. Należy pamiętać, że zbierając rośliny chronione nawet dla własnych potrzeb musimy posiadać odpowiednie zezwolenie. O zasadach zbioru ziół z naturalnych stanowisk leśnych uczestnicy szkolenia dowiedzieli się na zajęciach w terenie, które poprowadził  Błażej Safaryn przedstawiciel Nadleśnictwa Rudka.


Uczestnikami szkoleń byli przede wszystkim przedstawiciele Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz mieszkańcy obszarów wiejskich zainteresowani uprawą ziół we własnych gospodarstwach jak również zbiorem ziół w naturalnym środowisku.

Relacje ze szkolenia można przeczytać również na stronie: http://domenasmaku.pl/zbieranie-dzikich-ziol-szkolenie/

obejrzeć na Facebooku https://pl-pl.facebook.com/domenasmaku

Polecamy również film mówiący o zasadach zbioru ziół ze stanowisk naturalnych: https://www.youtube.com/watch?v=gYODcmsKkNk

 

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl