48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

W dniach 18-19 czerwca 2018r. w Podlaskim Ogrodzie Botanicznym w Korycinach odbyło się szkolenie stacjonarno-warsztatowe pt. Technologia uprawy ziół w gospodarstwie rolnym i rozpoznawanie ziół dzikorosnących. Część wykładową zaprezentowała Pani profesor Ewa Osińska z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych, Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, SGGW. Pani profesor zaprezentowała tematy: Biologiczne podstawy agrotechniki roślin leczniczych i aromatycznych w tym: zakładanie plantacji, najważniejsze elementy uprawy roślin zielarskich, metody uprawy, związane z racjonalnym nawożeniem dostosowanym do różnych gatunków roślin zielarskich oraz zabiegi agrotechniczne m.in. płodozmian, integrowana ochrona roślin.

Następnie odbyły się warsztaty prowadzone przez dr Mirosława Angielczyka, założyciela Podlaskiego Ogrodu Botanicznego, firmy Dary Natury oraz Centrum Edukacyjnego Ziołowy Zakątek. Warsztaty odbywały się w ogrodzie botanicznym, na ekologicznych plantacjach m.in. dzikiej róży, czarnej porzeczki uprawianej w celu pozyskiwania liści oraz w naturalnym środowisku, skąd również pozyskiwane są zioła wykorzystywane przez firmę Dary Natury. Uczestnikami szkolenia byli doradcy rolniczy, plantatorzy i osoby zainteresowane wprowadzeniem ziół do upraw polowych. Łącznie w szkoleniu wzięły udział 44 osoby.


W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zainteresowania ziołolecznictwem i medycyną alternatywną. Jednocześnie, wraz z rozwojem przemysłu spożywczego, zwiększa się zapotrzebowanie na środki przyprawowe oraz roślinne dodatki zapachowe, konserwujące i prozdrowotne, których bogatym źródłem są zioła. Wzrasta zatem zapotrzebowanie na różnorodne surowce zielarskie, a także wiedzę z zakresu ich produkcji.


W świetle powyższych informacji można zaryzykować stwierdzenie, że przy spadającej opłacalności tradycyjnych upraw ogrodniczych, produkcja ziół może stać się alternatywnym źródłem dochodu dla wielu gospodarstw. Za wyborem tego profilu działalności przemawia, między innymi, podobieństwo w sposobie uprawy tych roślin do warzyw czy niektórych krzewów owocowych, oraz duże perspektywy zbytu surowca.


Z obserwacji rynku zielarskiego wynika, że popyt na zioła od kilku lat sukcesywnie wzrasta, a prognozy na przyszłość są również bardzo obiecujące.


Rozwój produkcji zielarskiej w Polsce ma duże szanse powodzenia również dzięki eksportowi ziół, przede wszystkim do krajów UE. Naszym atutem jest ponad 100-letnia tradycja upraw oraz występujące wciąż jeszcze, duże powierzchnie kraju wolne od zanieczyszczeń środowiska. Warto także podkreślić, że jako jeden z nielicznych krajów europejskich, dysponujemy znaczną liczbą własnych odmian (22 oryginalnych odmian roślin zielarskich), które z racji ich opracowania w Polsce, doskonale wpisują się w warunki klimatu umiarkowanego.


W trakcie szkolenia skierowano wiele pytań do prelegentów, jak również przeprowadzono indywidualne konsultacje. Wszyscy uczestnicy szkolenia zadeklarowali chęć udziału w kolejnych szkoleniach z zakresu uprawy ziół.

 

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl