48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

W dniu 12 czerwca br. w Biebrzy, Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Technologiczno – Przyrodniczego (ITP) odbył się pierwszy w Polsce pokaz pracy urządzenia do zakwaszania gnojowicy. Organizatorami pokazu byli ITP oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.


Celem podjętej inicjatywy była promocja stosowania nowych praktyk ograniczania emisji amoniaku pochodzącej z rolnictwa. Przedstawione zostały ogólne informacje o projekcie INTERREG Baltic Slurry Acidification (pokaz odbył się w ramach realizacji projektu) w którym ze strony polskiej udział biorą właśnie Instytut Technologiczno - Przyrodniczy oraz CDR w Brwinowie Oddział w Radomiu. Uczestnikami spotkania byli naukowcy, rolnicy i doradcy. Ta ostatnia grupa reprezentowana była najliczniej przez doradców z woj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel firmy prezentującej urządzenie, Pan Brian Christiansen.

Po prezentacji trzech podstawowych technik zakwaszania gnojowicy (w budynku, na polu oraz w zbiorniku) i przedstawieniu korzyści wynikających z zakwaszania gnojowicy, w tym w odniesieniu do dyrektywy związanej z krajowymi pułapami emisji, odbył się pokaz mobilnego urządzenia typu ØRUM (technika „w zbiorniku”).

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące zakwaszania gnojowicy, a także prezentowanego urządzenia można uzyskać w ITP oraz CDR Oddział w Radomiu.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl