48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

 Drugi dzień forum obejmował zagadnienia związane z innowacyjną produkcją trzody chlewnej, a także skupił się na nowym projekcie w ramach prawa wodnego. Tego dnia zaprezentowano dwa gospodarstwa: Fermę Czerniaków oraz gospodarstwo Zbigniewa Plitt.

W pierwszej kolejności Tomasz Żarnecki (przedstawiciel Fermy Czerniaków) zaprezentował gospodarstwo prowadzone przez Andrzeja i Barbarę Walkówa z województwa wielkopolskiego. Uczestnikom zaprezentowano funkcjonowanie innowacyjnej chlewni o pow. 4126m2 z 680 sztukami loch. Prelegent poinformował, iż w omawianym gospodarstwie zaczerpnięto wiele rzeczy z systemu hiszpańskiego, a zatem wzorowano się na funkcjonowaniu chlewni w Hiszpanii, które nastawione jest na redukcje kosztów poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Ferma Czerniaków posiada zatem cztery innowacyjne stacje żywieniowe, laboratorium, kojec porodowy, specjalne poidło, odchowalnie i ogrzewanie podłogowe/daszek. Przedstawiciel Fermy zaznaczył również, że mycie chlewni odbywa się według systemu centralnego mycia, a do zarządzania stadem stosuje się program e-locha.

Drugi z prelegentów – Pan Zbigniew Plitt, rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego w swoim wystąpieniu skupił się na przedstawieniu innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwie poprzez zamontowanie holenderskich stanowisk dla loch na porodówce firmy Nooyen. Dzięki temu zastosowaniu w swojej hodowli zaobserwował wzrost ilości prosiąt, lepszą mleczność matek, brak ścierania kostek prosiąt a także mniejsze rozdrażnienie zwierząt. Prelegent podkreślił również, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zapobiegł upadkom loch w trakcie porodu, które w przypadku wystąpienia dla hodowcy przynoszą ogromne straty spowodowane utratą nie tylko zwierząt rozpłodowych, ale także powodujące wzrost śmiertelności wśród prosiąt.

Podobnie jak w poprzednim dniu po zakończonych prezentacjach nastąpiła dyskusja na której poruszono tematy związane z:
- kosztami budowy i finansowaniem chlewni,
- zastosowaniem systemu hiszpańskiego,
- inwestycjami w przyszłości,
- zagrożeniami spowodowanymi wystąpieniem ASF (metody zwalczania, ochrona)

Na zakończenie forum pracownik Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddziału w Poznaniu – p. Danuta Nowak przedstawiła nowy projekt w ramach Prawa Wodnego opracowany w celu zmniejszenia zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Uczestnicy debaty mieli możliwość uzyskania fachowych informacji związanych z programem azotanowym w kwestii zasad stosowania, przechowywania nawozów a także używania określonej ilości dawek azotu i składowania obornika wraz z terminami dostosowania powierzchni i pojemności przechowywania nawozów naturalnych i kar za nieprzestrzeganie ustalonych wymagań.

Dwudniowe forum zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Poznaniu było okazją do wymiany nie tylko doświadczeń między hodowcami bydła i trzody chlewnej, ale także stanowiło możliwość zapoznania rolników z nowymi wymaganiami dotyczącymi planowanych zmian w ramach Prawa Wodnego.

 

 

 

 

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl