FINAŁ
Ogólnopolskiego Konkursu
"SPOSÓB NA SUKCES"
na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość
i nowe miejsca pracy na terenach wiejskich

          I Edycja Konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzięki promocji Polskiego Radia - Redakcji Rolnej, Agrobazaru, Plonu i Magazynu Gospodyni oraz aktywnej pomocy Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Urzędów Gmin i Urzędów Pracy - do konkursu zgłosiło się 87 firm, prezentując zróżnicowane formy działalności gospodarczej na obszarach, które przyczyniły się do utworzenia nowych miejsc pracy. Uroczystość finałowa Konkursu odbyła się 11 stycznia 2001 r.
w Krakowie podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. "Rozwój przedsiębiorczości wiejskiej w perspektywie integracji z Unią Europejską".
         Z przesłanych zgłoszeń konkursowych Jury Konkursu wyłoniło grupę 22 zwycięzców, których uruchomiona lub rozszerzona działalność pozarolnicza charakteryzowała się m. in. wysokim stopniem innowacyjności, efektywnością społeczną, wykorzystaniem lokalnego potencjału.

Laureatami I Edycji Konkursu "Sposób na sukces" zostali:
1. "MADEX"s. c. - Zakład Pracy Chronionej. Marek i Grażyna Borkowscy oraz Jarosław i Violetta 
    Majorkowscy, Kościeleczki 10, 82-200 Malbork, powiat: Malbork, województwo: pomorskie; 
    tel/fax. 0-55 / 272 20 28.
2. Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw "SUN SAD"; Nowy Chynów 05-650 Chynów, 
    powiat: Grójec, województwo: mazowieckie; tel/fax. 0-48 / 661 42 14.
3. Urząd Gminy Chmielnik 36 - 016 Chmielnik 50, powiat: Rzeszów, województwo: 
    podkarpackie; tel. 0-17 / 229 66 06 fax. 0 - 17 /229 66 00.
4. "BAZALT" Przedsiębiorstwo Drogowe - Zbigniew Hrynkiewicz, ul. Jagiełły 47a, 82 - 400 
    Sztum, powiat: Malbork, województwo: pomorskie; tel/fax 0-55 / 277 38 36.
5. Usługowy Zakład Kowalski - Ludwik Molcan, ul. Malechowska 12, Sianożęty, 
    78 - 111 Ustronie Morskie, powiat: Kołobrzeg, województwo: zachodniopomorskie,
    tel/fax 0-94 / 351 56 26.
6. Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości przy Towarzystwie Rozwoju Gminy Płużnica,
    87-214 Płużnica, powiat: Wąbrzeski, województwo: kujawsko - pomorskie, 
    tel. 0-56 / 6887224.
7. Leszek Kubajak, Zakład Drzewny Kubajak Sp. Z O. O. 43-470 Istebna 1310, powiat: Żywiec, 
    województwo: śląskie tel. 033/857 72 10, fax. 033/85772121.
8. Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju wsi "Nasze Dzieci" Ursynów 38 A, 26-903,powiat:  
    Kozienice, województwo: mazowieckie, tel0-48 / 623 01 85.
9. Zakłady Spożywcze "MALWA" Lech Bartold, 09 - 452 Blichowo, gmina: Bulkowo, 
    powiat: Płock, województwo: mazowieckie, tel. 0 - 24 / 265 13 93 fax. 0 - 24 268 25 26.
10. Zakład Ceramiki Szlachetnej - Teresa i Janusz Gnidzińscy, ul. Kaflarska 4, 34 - 360 
      Milówka, powiat: Żywiec, województwo: śląskie; tel.0-33 / 863 70 07.
11. "TORFEX" Wiesław Szeremeta, ul. Warszawska 61/14, 37 - 610 Narol, powiat: Lubaczów,  
      województwo: podkarpackie, tel. 0-16 / 631 71 93.
12. Gospodarstwo Pasieczne "Sądecki Bartnik" - Anna i Janusz Kasztelewicz, Stróże 235, 
      33 - 331 Stróże, powiat: Nowy Sącz, województwo: małopolskie, tel. 0-18 / 445 18 82,
      fax. 0-18 / 445 18 72. 
13. Agencja Promocji i Rozwoju w Przytocznej ,66-340 Przytoczna, powiat: Międzyrzecz,  
      województwo: lubuskie, tel./fax. 095/7411858 
14. Andrzej Filip S.C. " Serwis i sklep rowerowy - ROWERY", Marynin 74 A, 21 -030
      Motycz,, powiat: Lublin, województwo lubelskie, tel. 0-81/5031513.
15. "KORAB" S. C. Przedsiębiorstwo Prywatne E.M.P.J.W. Łasińscy, ul. Królowej 
      Jadwigi 1, 26 - 811 Wyśmierzyce, powiat: Białobrzeski, województwo: mazowieckie,
      tel. 0-48/6157301, fax. 0-48/6157303.
16. Ewa Pawłowska, Grażyna Orzeł, Prywatny Dom Opieki "Zacisze", Łazanowska 
      Wola II nr 13, 97 - 160 Rokiciny, powiat: Tomaszowski, województwo: łódzkie, 
      tel. 044/719 50 34, fax. 042/6301371
17. Przedsiębiorstwo rolne "Anirol" Sp. z o.o.,78-332 Nielep 43, gmina Rąbino, powiat Świdwin,   
      woj. zachodniopomorskie, tel. 0 -94/365 55 29, fax: 0-94/ 365 55 05.
      Suszenie i przetwórstwo zbóż "Nasiona"
      Przetwórstwo drewna "Sosna"
18. Urząd Gminy Lewin Kłodzki, ul. Nad Potokiem 4, 57 - 343 Lewin Kłodzki, powiat: Kłodzki,   
      województwo: dolnośląskie ,tel. 074/8698 - 428, fax. 074/8698 - 273.
19. Anna Olewnik - Mikołajewska, Zakład Przetwórstwa Mięsa "Olewnik Bis", 09 - 230 Bielsk, 
      ul. Sportowa 3, powiat: Bielsk, województwo: mazowieckie, tel. 024/260 17 77,
      fax. 024/260 12 20.
20. Jan Oleksy, Pałac Wężyków w Paszkówce, Zespół Hotelowo-Parkowy, 34-113 Paszkówka 37   
      powiat: Wadowice, województwo: małopolskie ,tel. 033/ 879 30 33, fax. 033/ 879 32 61.
21. Janina i Józef Dziubasik, Pensjonaty i Wyciągi Narciarskie, 34 - 405 Białka Tatrzańska
      ul. Środkowa 181, powiat: Zakopane, województwo: małopolskie, tel. 018/ 26 541 63,
      fax. 018/ 26 544 23.
22. Janusz Borkowski, Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak w Redeczu Krukowym
      87 - 880 Brześć Kujawski, powiat: Włocławek, województwo: kujawsko - pomorskie ,
      tel. 054/25 22 107, fax. 054/25 21 054.

Laureaci zostali uhonorowani nagrodami finansowymi, rzeczowymi, pucharami oraz dyplomami. 

Sponsorami Konkursu byli:

Fundusz Współpracy "Agrolinia 2000",
Polska Agencja Rozwoju Regionalnego,
Bank Śląski S. A. w Katowicach
Powszechny Zakład Ubezpieczeń S. A.,
Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa,
Towarzystwo Ubezpieczeń w Rolnictwie i Gospodarce Żywnościowej - "Agropolisa" S. A.,
Magazyn "Gospodyni",
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
Bank Unii Gospodarczej S. A.